Veselības indekss: Arvien vairāk Latvijas iedzīvotājiem parādās kāds kaitīgs ieradums
Kā liecina Mana Aptieka & Apotheka veselības indeksa pētījuma rezultāti, arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju ir kādi kaitīgi ieradumi, kas ietekmē viņu veselību. Kopš 2017. gada to iedzīvotāju skaits, kuri atzīst, ka viņiem ir slikti ieradumi, ir pieaudzis par 29 procentiem un pagājušā gada aptaujā sasniedza 73 procentus. Pārliecinošs līderis neveselīgo paradumu sarakstā ir regulārs miega trūkums, atzīst 25 procenti jeb ceturtā daļa aptaujāto.
Nebūtu melots, ja teiktu, ka miega trūkums, kas bieži izraisa miega traucējumus, ir mūsdienu epidēmija. “Mana Aptieka und Apotheka” veselības indeksa pētījumā ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju norādīja, ka negulēšana ir viņu kaitīgais ieradums, un šī situācija pēdējo divu gadu laikā nav mainījusies. Pētījuma dati atklāja vēl vienu negatīvu iezīmi – mazāk nekā puse (47%) Latvijas iedzīvotāju guļ ieteicamās minimālās 7 stundas dienā.
Kopumā cilvēki ar neveselīgu dzīvesveidu ir vairāk pakļauti bezmiegam.
Vīrieši, kuriem bija miega trūkums, nedaudz biežāk izdarīja noziegumus (27%) nekā sievietes (24%). Turklāt šis kaitīgais ieradums ir raksturīgs gandrīz visām vecuma grupām, katrā vecuma grupā to atzīmējuši vidēji 27-29% aptaujāto. Vienīgie izņēmumi bija seniori vecumā no 64 līdz 75 gadiem, kuriem miega trūkums nebija aktuālākā problēma – tikai 15% no viņiem miega trūkumu minēja kā savu slikto ieradumu.
“Satraucošs ir arī fakts, ka miega trūkums ir reāla problēma 18-24 gadus veciem jauniešiem, jo aptaujāto skaits šajā vecuma grupā, kas atzīst, ka ir miega trūkums, gada laikā pieaug par 6%. Līdz 2022. gadam 27% “Jauniešu atzīst, ka jūtas izgulējušies. Tas mudina vairāk domāt par nepieciešamajām dzīvesveida korekcijām un profilaksi, jo miega trūkums ilgtermiņā var novest pie daudzām citām veselības problēmām.”
Turklāt, ņemot vērā, ka Veselības indeksa pētījumā 18% aptaujāto kā kaitīgu ieradumu minējuši arī pārmērīgu entuziasmu par virtuālo vidi, kas īpaši izplatīta jauniešu vidū, kas arī neveicina miega higiēnu. Neierobežots laiks, kas pavadīts pie viedierīcēm un veselīgas lietošanas vadlīnijas, var radīt miega problēmas,» sacīja aptieku tīkla Apotheka izpilddirektors Māris Lūks.
Gandrīz trešā daļa iedzīvotāju cieš no bezmiega vai miega traucējumiem
Pētījumu dati liecina, ka daļai Latvijas iedzīvotāju regulārs miega trūkums rada papildu veselības problēmas – bezmiegu un miega traucējumus. Epidemioloģiskās, ekonomiskās un ģeopolitiskās situācijas dēļ augstais stresa līmenis, ar ko cilvēki ir saskārušies pēdējos gados, iespējams, ir veicinājuši miega traucējumu un bezmiega problēmu sabiedrībā. 30% aptaujāto uz jautājumu “Vai Jums pēdējā laikā bijušas veselības problēmas?”, t.i., gandrīz trešā daļa Latvijas iedzīvotāju, sūdzas par bezmiegu vai miega traucējumiem, kas ir pieaugums, salīdzinot ar pētījuma rezultātiem. 2021. gadā veikti par 6%.
Miega traucējumi un bezmiegs biežāk sastopami augsti izglītotiem un augstiem ienākumiem, kā arī ekonomiski aktīviem cilvēkiem. Visticamāk, cilvēkiem tiek atņemts nepieciešamais miega laiks, lai tiktu galā ar darba pienākumiem, mācībām vai citām ar karjeru saistītām aktivitātēm.
Ja salīdzina 2020. un 2022. gadā veikto pētījumu datus, redzams, ka ar miega traucējumiem arvien biežāk slimo ekonomiski aktīvi cilvēki darbspējas vecumā: pērn miega traucējumi vecuma grupā no 35-44 gadiem bija Gandrīz trešdaļa aptaujāto ( 31%, kas ir par 11% vairāk nekā 2020. gadā, bija vecumā no 25 līdz 34 gadiem, un piektā daļa (19%), salīdzinot ar 2020. gada 8%.
Tikai krākšana vai miega apnoja?
Pagājušā gada pētījumā par 4% palielinājās to respondentu skaits, kuri teica, ka krākšana viņiem ir zināma problēma, salīdzinot ar 2020. gadu. Tā apgalvoja ceturtā daļa (25%) vīriešu un 12% sieviešu.
Ir svarīgi atzīmēt, ka krākšanu nevajadzētu noraidīt kā nepatīkamu parādību, nevis veselības problēmu. Tas varētu būt miega apnojas simptoms. Apnoja ir pēkšņa elpošanas apstāšanās miega laikā. Miega apnoja, liekais svars un augsts asinsspiediens vai augsts asinsspiediens ir faktori, kas mijiedarbojas. Diemžēl krākšana un miega apnoja var izraisīt audu deprivāciju jeb hipoksiju, kas var radīt veselībai bīstamus apstākļus, tāpēc ikvienam bez izņēmuma katru dienu ir nepieciešams kvalitatīvs miegs 7-8 stundas.
Pašdisciplīna, lai mazinātu miega traucējumus
Pastāv viedoklis – ja cilvēks kādreiz domā, ka viņam ir miega traucējumi, visticamāk, ka tā arī ir! Miega traucējumus nereti izraisa stress un maiņu darbs, slikti ieradumi, viedierīču lietošana pirms gulētiešanas un cilvēka psihoemocionālais stāvoklis – cēloņi, ar kuriem ikdienā saskaras ikviens. Lai rūpētos par savu veselību, ir svarīgi pievērst uzmanību miega higiēnai.