Tā nav tikai cena! Kas vēl ietekmē iedzīvotāju iepirkšanās paradumus?

Aptauja liecina, ka pagājušajā gadā vairāk nekā puse (52%) Latvijas iedzīvotāju sāka iepirkt krietni veselīgākus produktus, graudus, zivis u.c. Galvenais pārtikas iegādes kritērijs ir cena, taču tajā pašā laikā plašākai sabiedrībai ir bažas par produktu kvalitāti, sastāvdaļām un ietekmi uz veselību, kā arī produkta neaizstājamību ikdienas uzturā.

Lai padarītu savu ikdienas uzturu veselīgāku, Latvijas iedzīvotāji pēdējā gada laikā ir izveidojuši jaunus iepirkšanās paradumus: 80% aptaujāto vairāk iegādājušies dārzeņus, augļus un dārzeņus, 36% biežāk iegādājušies zivis vai jūras veltes, bet 27%% iedzīvotāju uzlabojuši. savu uzturu, izvēloties produktus bez pievienotā cukura. Jaunieši vecumā no 18-29 gadiem veģetāros un vegānos ēdienus izvēlējās ievērojami biežāk (18%) nekā pārējās vecuma grupas (8%).

“Veselīga dzīvesveida tendences liek cilvēkiem visā pasaulē pārdomāt savus ieradumus, lai uzlabotu savu veselību, labsajūtu un izskatu, uzlabotu dzīves kvalitāti un izbaudītu katru dienu. Pārtika ir viena no pirmajām jomām, ko ietekmē masveida izmaiņas — daļēji tāpēc, ka mainīt ēšanas paradumus ir samērā viegli: vienkāršus ēdienus varam novērtēt, tos aplūkojot, pieskaroties un pasmaržojot. Sarežģīti produkti ir sarežģītāki, un sastāvdaļas ir atšifrētas sīkā drukā uz mazām etiķetēm. Tomēr cilvēki arvien vairāk iedziļinās produktu aprakstus un meklēt iespējas ēst “tīrus” produktus,” novērojumos dalījās SIA “Reitan Convenience Latvia” (“Narvesen”) pārtikas kvalitātes un ražošanas vadītāja Ingūna Strode.

To apliecina arī aptaujas dati: 22% Latvijas iedzīvotāju produkta kvalitāte vai tā sastāvs un ietekme uz veselību ir viens no svarīgākajiem kritērijiem, pērkot pārtiku.

Tāpat svarīga ir konkrēta produkta nepieciešamība (28%). Tomēr cena ir kļuvusi par galveno pārtikas iegādes kritēriju – uztrauc 34% aptaujāto. Īpaši svarīgs šis aspekts ir 18-29 gadus veciem cilvēkiem (49%). Taču zīmols un iepakojuma dizains kļūst arvien mazāk svarīgi – tikai retais norāda, ka šiem faktoriem ir izšķiroša loma viņu izvēlē.

“Lai gan interese par produktu sastāvdaļām pieaug, daudzu pircēju izvēli joprojām būtiski ietekmē produkta cena. Tajā pašā laikā stāsts, ka veselīgi produkti noteikti ir negaršīgi un dārgi, nav bijis patiess jau labu laiku. Vairākus gadus “Veselīgāk” alternatīvas populāriem produktiem līdz šim bija reti sastopamas, taču tagad ražotāji piedāvā virkni inovatīvu produktu ar tādu pašu oriģinālo garšu. Paplašinoties pieejamībai, “veselīgākas” alternatīvas var iegādāties aptuveni tādā pašā cenu diapazonā. “veselīgs” un mazāk “veselīgs” Izņemot bioloģiskās lauksaimniecības produktus, kas ir daudz dārgāki nekā rūpnieciskā lauksaimniecība.”

38% pagājušajā gadā arī iegādājās pārtiku un maltītes tiešsaistē. 28% sacīja, ka izvēlējušies to, lai ietaupītu laiku, katram desmitajam ir vieglāk pārlūkot klāstu tiešsaistē, un tikpat daudz atzina, ka piegāde mājās ir lētāka nekā iešana uz veikalu.

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *