Latvijas cilvēku ēšanas paradumi : Vīrieši bieži pārēdas, bet sievietes aizraujas ar saldumiem

Kā liecina 2022. gadā veiktā Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa pētījums, veselīga uztura principus ikdienā cenšas ievērot 42% cilvēku, bet bronzas medaļu uz kaitīgo ieradumu pjedestāla vienmēr piešķir 20% aptaujāto vai viens. piecos Latvijas iedzīvotāji atzīstas par neveselīgu uzturu.

Iespējams, lielākais iemesls ir tieši saldo produktu sastāvdaļām sastāvdaļām. Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa 2022 pētījuma dati liecina, ka, no vienas puses, jaunieši ikdienā cenšas ierobežot sāls un cukura uzņemšanu, bet, no otras puses, joprojām lieto pusfabrikātus un saldinātos dzērienus.

Ieradumu maiņa ir lēns process. To apstiprina Veselības indeksa 2021. un 2022. gada pētījumu dati, kuros iedzīvotāju skaits, kuri cenšas ēst veselīgāk, gada laikā pieaudzis tikai par 2%. Kā liecina pērn veiktais pētījums, ēšanas paradumu uzlabošanai lielākā daļa cilvēku mēģinātu ierobežot cukura uzņemšanu (44% aptaujāto), samazinātu sāls daudzumu uzturā (37% aptaujāto) un izvairītos no pusfabrikātiem (31% aptaujāto).

“Lai gan katrs piektais iedzīvotājs joprojām atzīst, ka viņu uzturs nav pietiekami veselīgs, kopumā iedzīvotāju paradumu tendencēm noteikti ir pozitīvas iezīmes. Salīdzinot ar 2021. gadu, to iedzīvotāju skaits, kuri cenšas ieviest vismaz vienu veselīgu ieradumu savos ikdienas paradumos ir pieaudzis, piemēram, par 6% vairāk cilvēku dienā dzer pietiekami daudz ūdens (48% no visiem iedzīvotājiem), vairāk cilvēku ierobežo cukura patēriņu par 5% vairāk cilvēku (44% aptaujāto)

Lai rūpētos par savu veselību, par 7% pieauga to iedzīvotāju skaits, kuri sāka lietot uztura bagātinātājus. Loģiski, ka visnopietnākie par veselīga uztura paradumiem bija iedzīvotāji, kuri savu dzīvesveidu kopumā uzskatīja par veselīgu, kā arī augsti izglītoti un gados vecāki respondenti. Rūpējoties par veselību un nodrošinot sabalansētu uzturu, svarīgi atcerēties atslēgas vārdus – uztura daudzveidība, iekļaujot ēdienkartē olbaltumvielas, dārzeņus un graudaugus, un, protams, neaizmirstot arī regulāras fiziskās aktivitātes,” stāsta Māris Lūks, aptieku tīkla Apotheka izpilddirektors.

Vīrietis pārēdās, sieviete ēd saldumus
Neveselīgi ēšanas paradumi bija biežāk sastopami vīriešu vidū (25% no visiem aptaujātajiem vīriešiem) nekā sievietēm (16% no visām aptaujātajām sievietēm), starp tiem, kuri kopumā uzskatīja savu dzīvesveidu par neveselīgu un mazkustīgu. Tas pats attiecas arī uz cilvēkiem. Starp kaitīgajiem ieradumiem daudzi palielināja arī degsmi pēc miltu izstrādājumiem uzturā (15%), intensīvu saldumu lietošanu (15%) un biežu pārēšanos (10%). Saskaņā ar 2022. gada veselības indeksa pētījumu, vīrieši (12 procenti jeb viens no 10 vīriešiem) biežāk pārēdas nekā sievietes (8 procenti). Turpretim sievietes (17%) biežāk nekā vīrieši (12%) teica, ka ēd pārāk daudz saldumu.

Jauniešu neveselīgi ēšanas paradumi – nepabeigtu produktu un cukurotu dzērienu lietošana
Diemžēl, analizējot Veselības indeksa pētījuma rezultātus, jāsecina, ka jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem nepievērš pietiekamu uzmanību veselīga uztura nozīmei vispārējās veselības profilaksē. Lai gan par 2% (30%) vairāk jauniešu ierobežoja cukura uzņemšanu un par 11% (33%) vairāk jauniešu mēģināja samazināt sāls patēriņu savā uzturā, salīdzinot ar 2021. gadā veiktā pētījuma datiem, kopumā tendence nav iepriecinoša.

Salīdzinot ar 2021. gadu, pagājušajā gadā veselīgu uzturu izmēģināja par 5% (37%) mazāk jauniešu (vecumā no 18 līdz 24 gadiem), un par 5% (21%) mazāk jauniešu izvairījās no pusfabrikātiem.

Tas liecina, ka jaunajai paaudzei joprojām trūkst zināšanu par veselīgu uzturu un produktu sastāvdaļām. Kā zināms, pusfabrikāti mēdz slēpt daudz sāls un cukura, tāpēc mēģinājums ir tas pats, kas mēģināt paslēpt ozolzīles maisiņā.

Cukurotie dzērieni arī turpina ieņemt nozīmīgu vietu jauniešu ikdienas uzturā: 27% jauniešu patērē gāzētos un saldos dzērienus, kas ir par 11% vairāk nekā 2021.gadā. Jauniešu vidū ir pieaudzis arī to respondentu skaits, kuri pārmērīgi lieto makaronus – no 12% 2021.gadā līdz 22% pērn.

Pārmērīga cukura un sāls uzņemšana apdraud veselību
“Liels cukura patēriņš ne tikai veicina aptaukošanās risku, bet arī izraisa dažādas ādas problēmas un veicina paaugstinātu triglicerīdu līmeni asinīs, kas ir kaitīgs aknām un asinsvadiem. Apvienojumā ar sliktu zobu higiēnu salds zobs arī palielina. zobu kariesa risks Risks.Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām cukura dienas deva nedrīkst pārsniegt 10% no kopējās enerģijas, un cukura uzņemšanu ieteicams samazināt līdz 5%.

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *