Ko ēst, lai pagarinātu dzīves ilgumu un kādi ēdieni saīsina dzīves ilgumu? Laiks aplūkot!

Vai Vecgada vakars ir īstais laiks pievērsties veselīga uztura padomiem? Jā – eksperti ir pārliecināti, jo šobrīd daudzi cilvēki izvērtē savus un ģimenes paradumus un pieņem jaunus lēmumus saistībā ar veselību un labāku dzīvi. Tāpēc “Veselības centru asociācijas” sertificēta dietoloģe Anita Baumane un “Mēnes Aptiekas” farmaceite Linda Fevraleva atgādina dažus ar uzturu saistītus faktus, kas ir īpaši svarīgi veselībai.

Svaigi un mājās gatavoti!
“Vairāki pētījumi ir sasaistījuši pārstrādātu pārtiku jeb tā sauktos nepabeigtos produktus ar vēzi un agrīnu nāvi,” stāsta Veselības centru asociācijas sertificēta dietoloģe Anita Baumane. Ēdot daudz augsti apstrādātas pārtikas (ultra apstrādātas pārtikas), vīriešiem ievērojami palielinās kolorektālā vai zarnu vēža risks, kā arī var izraisīt sirds slimības un priekšlaicīgu nāvi gan vīriešiem, gan sievietēm, skaidroja eksperti. To apliecina divi jauni liela mēroga pētījumi, kas publicēti britu medicīnas žurnālā The BMJ.

Augsti apstrādāti pārtikas produkti ietver fasētas zupas, mērces, saldētas picas, cīsiņus, desiņas, frī kartupeļus, gāzētos dzērienus, cepumus, kūkas, konfektes, virtuļus, saldējumu. “Grēcinieku” sarakstā ir arī tādas pārtikas piedevas kā aromatizētāji, krāsvielas, saldinātāji, emulgatori, ko izmanto, lai atdarinātu neapstrādātu vai minimāli apstrādātu produktu garšu. “Ne tikai šie divi, bet arī jaunākie pētījumi, kā arī daudzi citi, ir saistījuši ļoti apstrādātu pārtikas produktu patēriņu.

Vai vīriešiem ir lielāks risks?
ASV veiktais pētījums, kurā tika izsekoti vairāk nekā 200 000 vīriešu un sieviešu ēšanas paradumi 28 gadu laikā, atklāja saikni starp ļoti apstrādātas pārtikas ēšanu un kolorektālo vēzi, kas ir trešais visbiežāk diagnosticētais vēzis ASV. Augstāka sastopamība vīriešiem.

ASV sabiedrības veselības jomu sniegto informāciju, apstrādāti pārtikas produkti, īpaši apstrādāta gaļa, piemēram, šķiņķis, bekons, salami, cīsiņi, liellopu gaļa un sālīta gaļa. Liellopu gaļa – jau sen ir saistīta ar kolorektālā vēža risku gan vīriešiem, gan sievietēm.

Tomēr kāpēc jaunākie pētījumi nav atklājuši, ka sievietēm ir lielāks kolorektālā vēža risks nekā vīriešiem?

Galvenie iemesli nav skaidri, taču saistība starp šādu pārtikas produktu patēriņu un zarnu vēža risku vīriešiem var būt saistīta ar aptaukošanos, dzimumhormoniem un vielmaiņas hormoniem. Vairāku pētījumu autori lēš, ka sievietes, iespējams, ir samazinājušas savu kolorektālā vēža risku, izvēloties mazāk kaitīgus pārstrādātus pārtikas produktus, piemēram, bezpiedevu jogurtu.

Ne tikai kolorektālais vēzis
Apskatīsim arī citus draudus mūsu veselībai.

Itālijas Molīzes reģionā veiktā pētījumā piedalījās vairāk nekā 22 000 cilvēku un 12 gadus pētīja viņu ēšanas paradumus. Pētījums sākās 2005. gada martā, lai novērtētu vēža, sirds un asinsvadu slimību un smadzeņu slimību riska faktorus.

Gandrīz visi citi jaunākie dati par saikni starp uzturvielām nabadzīgiem pārtikas produktiem (ļoti apstrādāti pārtikas produkti ar augstu cukura un piesātināto vai trans-tauku saturu) un hronisku slimību attīstības un priekšlaicīgas nāves risku ir devuši līdzīgus rezultātus — šie pārtikas produkti palielina pārmērīgu priekšlaicīgas pārēšanās risku. nāve.Īpaši no sirds un asinsvadu slimībām. Tāpat, lūdzu, ņemiet vērā – pētījumi liecina, ka paaugstināts nāves risks nav tieši (vai tikai) saistīts ar atsevišķu produktu zemo uzturvērtību, bet gan ar to, ka lielākā daļa šo pārtikas produktu ir ļoti apstrādāti.

Ātrās ēdināšanas posts
“Ēdienu norīt nekad nav ieteicams, jo tad mūsu gremošanas sistēma netiek pareizi “iedarbināta”, kas prasa, lai katrs kumoss būtu pareizi sakošļāts un sagremots,” skaidro VCA sertificēta uztura speciāliste Anita Baumane. Augsti pārstrādāti pārtikas produkti, ātrās ēdināšanas posts ir vēl ļaunāks. . 2019. gadā Nacionālie veselības institūti (NIH) publicēja kontrolēta klīniskā pētījuma rezultātus, kurā tika salīdzinātas apstrādātas un neapstrādātas diētas. Pētnieki atklāja, ka tie, kas regulāri ēda ļoti apstrādātu pārtiku, ēda ātrāk un patērēja par 500 vairāk kaloriju dienā nekā tie, kuri paši gatavoja maltīti no svaigiem produktiem.

Kāpēc ļoti apstrādāta pārtika ir tik kaitīga?
Pirmkārt, tie bieži satur lielu daudzumu pievienotā cukura un sāls, kā arī pārtikas piedevas, piemēram, mākslīgās krāsvielas, garšas vai stabilizatorus; otrkārt, tajos lielākoties ir maz šķiedrvielu.

“Lai gan daži augsti apstrādāti pārtikas produkti var tikt uzskatīti par veselīgākiem par citiem, kopumā mūsu uztura speciālisti iesaka izvairīties no īpaši apstrādātas pārtikas un vairāk pievērsties veselīgai neapstrādātai pārtikai – augļiem, dārzeņiem, pākšaugiem,” sacīja Anita Baumane. “Mums Latvijā šādas statistikas nav, taču ASV skaitļi liecina, ka cilvēki ievērojamu daļu ikdienas kaloriju saņem no pārstrādātiem pārtikas produktiem – 58% pieaugušo un 67% bērnu, kas ir īpaši bīstami. Lai novērstu vēzi, aptaukošanos , sirds un asinsvadu slimības, mums vajadzētu apsvērt iespēju pusfabrikātus aizstāt ar svaigiem vai minimāli apstrādātiem pārtikas produktiem.

Ja tomēr esat apēduši par daudz!
Farmaceite Linda Fevraļeva atgādina, kādus medikamentus lietot, ja ēdam par daudz. Tie ir enzīmi/enzīmi, ko izmanto, lai novērstu smaguma sajūtu, pilnību un vēdera uzpūšanos, stresu un pat sāpes, kuņģa rīstīšanu un skaļus trokšņus, tos var lietot ēdienreizes laikā, lai veicinātu tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu gremošanu un samazinātu iepriekš minēto simptomu rašanos. Var būt noderīgi arī skābes neitralizatori vai antacīdi, kuriem ir spēcīgas kuņģa-zarnu trakta gļotādas pārklājuma īpašības un dažādi preparāti, kas apvieno neitralizāciju un adsorbciju. Piemēram, var lietot arī kurkuma sakni saturošus preparātus, jo tas uzlabo gremošanu un veicina žults izdalīšanos.

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *