Kas īsti ir meteojutīgums un kā 5 veidos tas izpaužas dzīvē
Aukstums un laikapstākļu izmaiņas, ko piedzīvojam šoziem, liek sirdij strādāt grūtāk nekā parasti, kas savukārt ietekmē sirds veselību. Turklāt jāņem vērā ne tikai tie, kas slimo ar sirds un asinsvadu slimībām un visjutīgākie pret dažādām klimata pārmaiņām. Kas ir laikapstākļu jutīgums, kā laikapstākļi ietekmē sirds veselību un kā to pasargāt, skaidro farmaceite Zane Melberga.
Kas ir laika apstākļu jutīgums?
Agrāk medicīna apšaubīja, ka laikapstākļu izmaiņas var ietekmēt cilvēka pašsajūtu un veselību, taču mūsdienās to apstiprinājuši daudzi pētījumi, un faktam, ka fiziskos apstākļus ietekmē laikapstākļu izmaiņas, dots zinātnisks nosaukums – meteopātija.
Cilvēkiem, kuri ir jutīgi pret laikapstākļiem, rodas dažādi simptomi, kas bieži ir mainīgi, taču tos var iedalīt piecos galvenajos veidos:
smadzenes – iespējamas galvassāpes, reibonis, trokšņi ausīs un galvā, kā arī acu tumšums;
Sirds – tie ir sirdsklauves, elpas trūkums, diskomforts un smaguma sajūta sirds rajonā;
Jaukts tips – šis veids apvieno smadzeņu un sirds simptomus;
Astēniskā neiroze – izpaužas ar nervozitāti, aizkaitināmību, sliktu miegu (nakts bezmiegs, miegainība dienā), paaugstinātu asinsspiedienu, nomāktu garastāvokli un nemieru;
Neskaidrs – šim tipam raksturīgi tādi simptomi kā diskomforts vairākās ķermeņa zonās, locītavu sāpes un muskuļu sāpes.
Osensitivitāte – Meteoroloģiskā jutība ir ķermeņa paaugstināta jutība pret laika apstākļu izmaiņām.
“Cilvēkus laikapstākļi ietekmē vairāk, nekā jūs domājat, un varbūt daži cilvēki to pat nenojauš un nesaista dažādu simptomu parādīšanos ar laika apstākļu jutīgumu. Taču aptiekās varam novērot, ka, strauji mainoties laikapstākļiem Arvien vairāk cilvēku sūdzas farmaceitiem par jutīgumu pret laikapstākļiem.
Piemēram, auksts laiks dažādos veidos ietekmē sirdi Asinsrites sistēmā aukstuma ietekmē notiek fiziskas izmaiņas – savelkas artērijas un asinsvadi, Pasliktinās sirds asinsrite un apgādes spējas. skābeklis visā organismā, kas savukārt izraisa galvassāpes, nespēku, apātiju un citas nepatīkamas sajūtas.Tā rezultātā paaugstinās gan asinsspiediens, gan sirdsdarbība.
Aukstā temperatūra, mitrums, stiprs vējš, sniegs un lietus liek ķermenim zaudēt siltumu, liekot sirdij strādāt vairāk, lai saglabātu siltumu. Turklāt ziemā cilvēki parasti ir mazāk aktīvi un izvēlas uzturēties telpās, lai atpūstos un uzturētu siltumu, kas noslogo mazāku slodzi ķermenim un sirdij.
Piemēram, Zviedrijā veikts pētījums atklāja, ka valsts iedzīvotājiem miokarda infarktu biežāk saslimst ar zemu temperatūru, zemu atmosfēras spiedienu, lielu vēja ātrumu un īsām saules stundām. Pat veseliem cilvēkiem ir atmosfēras alerģiju un sirds slimību risks,» stāsta farmaceite Zane Melberga.
Veiciet piesardzības pasākumus, lai sevi aizsargātu
Farmaceite Zane Melberga iesaka dažus padomus, ja dodamies ārā, kad ir zema gaisa temperatūra un ir nelabvēlīgi laikapstākļi, vai ja vēlamies parūpēties ne tikai par savu vispārējo veselību, bet arī par sirds veselību. Viena no galvenajām darbībām, ko varam darīt, ir ģērbties atbilstoši laikapstākļiem un mērķim, piemēram, ja ejam uz veikalu vai aptieku, tad jāapsver iespēja nevilkt mugurā ļoti biezu apģērbu, jo tad iekštelpās ķermenis var pārkarst. Aukstā laikā jāapsver, ka kājas un kakls ir silti, jo šīs ķermeņa daļas zaudē daudz siltuma un tuvumā atrodas svarīgi asinsvadi.
Jāatceras, ka ikdienā vēlamas mērenas fiziskās aktivitātes, steidzīga staigāšana, skriešana vai kaut kas tāds, kas uztur muskuļus formā un nodrošina labāku asinsriti. Turklāt mums ir jāpievērš uzmanība tam, ko mēs ēdam. Uzturā jāiekļauj pārtikas produkti, kas nodrošina nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. Jums noteikti vajadzētu izvairīties no smagajām eļļām un augsta tauku satura pārtikas produktiem, kas ir piesātināti ar kalorijām, bet ne vērtīgām uzturvielām. Protams, jāievēro arī miega režīms, vismaz 7-8 stundas, lai ķermenis varētu atpūsties.
Ieteicams reizi gadā apmeklēt ģimenes ārstu, kā arī veikt asins analīzes un lipīdu profilu, kas ir visbiežāk izrakstītais tests holesterīna līmeņa noteikšanai, kas ir asinsvadu aizsprostošanās cēlonis, un asinsspiediena mērījumus.
Meteoroloģiskā jutība var ietekmēt ikdienas veselību un saasināt esošās slimības, īpaši sirds un asinsvadu slimības. Ja laikapstākļu dēļ pamanāt tādus simptomus kā reibonis, galvassāpes, paaugstināts asinsspiediens un traucēta sirdsdarbība, noteikti jākonsultējas ar savu ārstu. Jāatceras, ka asinsspiedienu var regulāri izmērīt pat mājās. Asinsspiediena mērītājus var iegādāties aptiekās, un par piemērotāko var konsultēties ar farmaceitu. Atcerieties, ka normāls asinsspiediens sasniedz 120/80 mmHg.