Kāpēc svarīgi 40 gados veikt komplekso veselības pārbaudi? Izrādās, ka tas ir svarīgāk, nekā varētu domāt

Jebkuras nopietnas slimības veiksmīgai ārstēšanai nepieciešama savlaicīga diagnostika. Jelgavas poliklīnikas ārste radioloģe Inguna Ambulte uzsvēra, ka 40 gadi ir tas vecuma slieksnis, pie kura cilvēka veselības kompleksā izmeklēšanā var laikus atklāt slimību pamatcēloņus un veiksmīgi tos novērst.

Būsim godīgi pret sevi – ar gadiem mūsu ķermenis noveco un dažādas veselības problēmas sāk “kāpt” arvien biežāk. Salīdzināsim savu organismu ar automašīnu – kurai, kā zināms, katru gadu ir savs gaita – ieskaitot dzinēju un ritošās daļas, automobiļa apkopi uzticam automehāniķim. Tas ir līdzīgi kā ar cilvēka veselības diagnostiku – tā jāveic laicīgi, un jāuzticas speciālistiem, kuri pēc padoma parūpēsies par savu veselību.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas mūsdienu vecuma klasifikāciju mēs esam jaunieši vecumā no 25-44 gadiem, pusmūža vecumā no 44 līdz 60 gadiem, vecumam atbilstošā vecumā no 60 līdz 75 gadiem.

“Pirms desmit gadiem izskanēja viedoklis, ka 50 gadus vecam vīrietim ir jāveic “tehniskā pārbaude” – jāpārbauda visi asinsvadi, sirds, zarnas, citas ķermeņa daļas. Taču, ja paskatāmies uz jaunākajiem datiem. medicīnas literatūrā, mēs redzam vecuma sliekšņus, lai atklātu vēzi, kas kļūst jaunāks. Piecdesmit dažreiz var būt par vēlu.

Ikvienam ir jāveic sarežģītas veselības pārbaudes. Līdzīgi kā auto tehniskajā apskatē, pat ja sūdzību nav, cilvēkiem vajadzētu pievērst uzmanību savai veselībai. Cilvēkiem vecumā ap 40 gadiem bieži ir tādi simptomi kā paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts tauku līmenis asinīs un D vitamīna trūkums, kas liecina par nopietnāku veselības problēmu parādīšanos nākotnē. Tieši šajā vecumā aktuālākas ir problēmas, kas saistītas ar kardioloģiju un onkoloģiju. Žultsakmeņu un nierakmeņu slimība, aknu un nieru cistas, žultspūšļa polipi bieži tiek konstatēti 40-50 gadus veciem cilvēkiem,» stāsta I. Ambulte.

40 gadu vecumā ieteicams veikt plaušu rentgenu, asins un urīna analīzes, kā arī vēdera dobuma un vairogdziedzera ultrasonogrāfiju. Piemēram, zarnu vēzim nav sāpju receptoru, kur tie rodas. Tātad, ja tas nesaspiež nevienu tuvumā esošo orgānu vai patiešām neizaug līdz tādam līmenim, ka tas bloķē visu zarnu lūmenu, tas nesāpēs un nebūs jūtams.

Jauniešiem, kas jaunāki par 45 gadiem, vēdera dobuma ultraskaņa jāveic reizi piecos gados un pēc tam reizi gadā. Kaites ne tikai zarnās, bet arī nierēs nesāp. Agrīnā stadijā mūsdienu medicīna var izārstēt ļaundabīgos audzējus pat bez operācijas, tāpēc ļoti svarīgi ir tos laikus atklāt, jo audzēja izmērs svārstās no 1 cm līdz 15-20 cm. Jāsaprot, ka audzēju gadījumā sāpes rodas tad, kad tās kļuvušas tik lielas, ka jādodas uz slimnīcu.

Ja šādas struktūras netiks laikus atklātas, mums var rasties nopietnas problēmas. Izmantojot ultrasonogrāfijas metodes, audzējus nierēs nereti konstatējam, izmeklējot pacientus par prostatīta problēmām, pat ja pacientam iepriekš nav bijušas sūdzības. Savukārt vairogdziedzera ultrasonogrāfijā ir redzami mezgliņi, kas var mehāniski saspiest elpošanas un gremošanas traktu. Diemžēl šādas struktūras mēdz pārveidoties par ļaundabīgiem audzējiem, bet to pazīmes parasti ir redzamas ultraskaņā.

“Tāpēc vēlreiz atgādinu – sākumposmā lielākā daļa nopietno slimību ir asimptomātiskas un 40 ir laiks, kad medicīniski to var atklāt, lai nebūtu nepieciešama plaša ķīmijterapija vai operācija. Pat asins analīze var liecināt par problēmu Aknas, nieres un vairogdziedzeri,” uzsver I Ambulte.

Profilaktiskajām pārbaudēm pamatā nepieciešama konsultācija ar ģimenes ārstu, kurš nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie speciālista uz izmeklēšanu un apskati. Pamatā šo izmeklējumu laikā ģimenes ārsts izvērtē ne tikai pacienta fizisko un garīgo veselību, bet arī dažādu slimību risku, ņemot vērā slimības ģimenē. Ģimenes ārsta apmeklējums ir personiskāks, un tas būtu jādara vismaz reizi gadā. Ikvienam ir svarīgi apzināties, ka, lai mēs, ārsti, būtu veiksmīgi, nepieciešama agrīna diagnostika un neliela personīga iniciatīva, pretējā gadījumā rokas ir sasietas un pacientiem ir grūti palīdzēt.

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *